Bediüzzaman Hazretlerinden 10 hikmetli söz

Üstadımız Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin eserlerinden derlediğim, şahsî manevî hayatımda büyük bir anlam ve ifade eden 10 hikmetli ve derûnî sözü sizlerle paylaşmak istiyorum.
Şüphesiz paylaşacağım bu 10 hikmetli sözün her Nur hizmetkârının hayatında çok değerli bir yerinin olduğuna inanıyorum.

1) “İman, insanı insan eder. Belki insanı sultan eder.’’ (Sözler, Yirmi Üçüncü Söz)

Üstad Hazretleri bu hikmetli sözde insanı insan yapan en değerli vasfın iman elbisesini giymesiyle olabileceğini çok güzel bir şekilde açıklamıştır. İmanın, insanı değerli kılacağını ve onu insanlar arasında takva konusunda üstün tutacağını anlatmıştır Üstad Hazretleri.

2) “Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen hayatından lezzet alır.’’ (Mektubat)

Rabbimizin yarattığı her mahlûkatı tefekkür ederek güzel düşüncelerle bakmak şüphesiz hayatımıza lezzet ve mutluluk katacaktır.

3) “Bismillah her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız.’’ (Sözler, Birinci Söz)

Biz inananlar her işe Allah’ı zikrederek başlarız ki bu bizi Müslüman olmayan insanlardan farklı kılar. Üstad bu Birinci Sözün genelinde öz olarak bunu anlatmıştır.

4) “Asya’nın bahtının miftahı, meşveret ve şûrâdır.’’

Üstad Hazretleri fikir alış verişi yapmayı çok sever ve yakın çevresinin fikirlerini, tekliflerini dinler buna çok önem verirdi. Meşveret etmenin önemini böyle ifade etmiştir.

5) “Allah’ı tanıyan ve itaat eden, zindanda da olsa bahtiyardır. O’nu unutan, sarayda da olsa zindandadır, bedbahttır.’’

Üstad Hazretleri, aslında öz olarak Yaratanını bilen bir insanın hayatının her anında mutlu olacağını, zindanda olsa dahi Allah aşkıyla bulunduğu her mekânın kendisine saray olacağını çok güzel bir şekilde anlatmıştır.

6) ‘’Sultan-ı kâinat birdir. Her şeyin anahtarı O’nun yanında, her şeyin dizgini O’nun elindedir.’’ (Mektubat Yirminci Mektup 219)

Her bir mevcudatı yaratan Allah, şüphesiz otorite ve hâkimiyet sahibidir. Bu yüzden biz kullar, ancak ona boyun eğerek ebedî âlemi kazanabiliriz. Üstad Hazretleri de bu sözü ile Allah’ın “hâkim” ismine dikkat çekmiştir.

7) ‘’Lezzet-i hizmet-i imaniye her kederi unutturur.’’ (Barla Lâhikası 144)

Hizmet etmek ve iman için çalışmak, çabalamak hayatımızı düzene sokar. Ve böylelikle de keder, tasa, sıkıntı gibi olumsuzluklar hayatımızda olmaz.

8) ‘’Cenâb-ı Hakk’a hadsiz şükür ederim ki; beni bana beğendirmemiş, dehşetli kusurlarımı bana göstermiş.’’ (Barla Lâhikası 141)

Kibir, hodgamlık ve kendini beğenmişlik insanı rezil rüsva eder. Buna çok dikkat etmek geekir.

9) ‘’Lillah, Livechillah, Lieclillah rızası dairesinde hareket ediniz. O vakit sizin ömrünüzün dakikaları, seneler hükmüne geçer.’’ (Lem’alar Üçüncü Lem’a 23)

Her şeyi Allah için yapmak, O’nun rızasını kazanmak için uğraşmalıyız. Böylece fâni ömrümüzü bâki yapabiliririz.

10) ‘’Dünyanın lezzetini, zevkini, saadetini, rahatını isterseniz; meşrû dairedeki keyfe iktifa ediniz. O, keyfinize kâfidir.’’

Meşrû zevk ve keyif insana huzur ve mutluluk verir. Meşrû dairede kaldığımız sürece yaptığımız her işten zevk ve keyif alırız.

Adil SÖYLEMEZ

 

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

8 Yorum

 1. 3 sözde biz de ona başlarız dedi üstad ama açıklamada doğru oldunu düşünmüyorum

  • Açıklama çok doğru bir kere sen hiç bir şey anlamıyorsun boş yorum yazma biz müslümanlar yemeğe bismillah diye herşeye bismillah diye başlarız buda bizi öbür insanlara göre farklı kılar biz diğerlerinden farklıyız ama sen anlayamazsın

  • Bende ilk okudugumda kavrayamamıstim ancak ne demek istedigini anlayinca hayran kaldim.

   Ustad Bismillah her hayrin basidir diyerek once Besmeleyle basliyor . Sonrasinda ise cok daha ilginc bir belagat gösteriyor ki Biz dahi başta ona başlarız diyerek hem Risalei nurlara basladığıni hemde Risale i Nurların Bismillah ila şifrelenenleri Risalei Nur da anlattiğıni anlatiyor Yani Risalei Nurlarin tamami Bismillahin açilimidir diyebiliriz. Muthis bir belagat….

  • Bismihisubhanehu selamun Aleykum Furkan Kardeş Boşluk aramaya mı geldin buraya aç biraz Anlamak için oku 20 sayfa bile risale okusan başlarsın hakikatları anlamaya İman ve Küfür ilk bu eserden başla boş boş yani açıklayıcı değil falan filan yazma bunu yazman için 14 yaşında felan olman lazım eğer yaşın küçükse hakkını helal sadece oku Kuran azimuşan dan bir çok tevsir ve heeee bu böyleymiş diyeceğin tüylerini ürperticek bir sürü bilgi yazılı okumanı tavsiye ederim Selametle Selamun Aleykum Rahmetullah ve Berekatu .

 2. Ercan kardeş sizin de yukarıda yazılan 8.söze tekrar bakıp anlamanız gerektiğini düşünüyorum,maalesef ki anlamamışsınız ve burada insanları küçümsüyorsunuz.

 3. İnternette “Risale Nur vecize sözler” diye arattım. Karşıma bu site çıktı. Üstadın bu sözlerinin altına yorum yazan kişi. Üstadın sözlerine gölge düşürüyorsun. Herkesi kendin gibi anlayacağını zannediyorsun. Bırak, sadece üstada ait sözler kalsın.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.


*