Bediüzzaman´la Atatürk neden tartıştı?

Bediüzzaman´la Atatürk neden tartıştı?

Meclis kürsüsünde bir molla

1922’de Ankara’ya giden Said Nursi için Millet Meclisi’nde ‘hoş geldiniz’ töreni yapıldı.

Said Nursi’nin Rusya’daki esir kampından kaçıp Almanya üzerinden İstanbul’a dönüşünü 25 Haziran 1918 tarihli Tanin gazetesi okurlarına şöyle duyurmuştu: “Kürdistan ulemasından olup talebeleriyle beraber Kafkasya cephesinde muharebeye iştirak eylemiş ve Ruslar’a esir düşmüş olan Bediüzzaman Said Kürdi Efendi ahiren şehrimize muvasalat (ulaşma) eylemiştir.” Enver Paşa başta olmak üzere askeri ve dini çevreler Said Nursi ile konuşuyorlardı. Ona yeni görevler vermek isteyenler vardı. Ancak Said çok yorgundu. Hem bedenen, hem de zihnen…

RİSALELER’İN FATİHASI

Onun en büyük isteği, savaştığı sırada kaleme aldığı tefsir kitabını bastırmaktı. Enver Paşa buna katkıda bulunmak istiyordu. Öyle mi yapalım, böyle mi yapalım derken neticede kitabın kağıdını Enver Paşa sağladı ve İşaratü’l-İ’caz basıldı. Sonraki yıllarda Said Nursi bu kitabını ‘Risale-i Nur’ külliyatının ‘fatihası’ olarak niteleyecekti. Ama yine de ‘Nur Hareketi’nin başlamasına daha çok vardı. Savaş Bakanı Enver Paşa’nın yüklemek istediği görevleri kabul etmeyen Said Nursi’ye hizmetlerinden dolayı yüz elli lira ve madalya verilmişti.

İNGİLİZLER’E TÜKÜRÜN

Bu arada Darü’l-Hikmeti’l-İslami açılmıştı. Bu bir tür İslam akademisiydi. Kuruluşun üyeleri arasında, daha sonra İstiklal Marşı’nın sözlerini yazacak olan Mehmet Akif (Ersoy), İzmirli İsmail Hakkı, Kuran tefsiri hâlâ yaygın biçimde okunan Elmalılı Hamdi (Yazır) da vardı. Kendi talep etmemesine karşın Said Nursi de ‘akademiye’ üye yazılmıştı. Ancak hastalığı yüzünden bu görevini yerine getiremiyordu. Bu arada savaş kaybedilmiş, İstanbul işgal edilmişti. İmparatorluk dağılmaktaydı. Said Nursi işgalcilere karşı ‘Hutuvat-ı Sitte’ adlı bir kitap yazmıştı. Kitap gizlice basıldı ve el altından dağıtıldı. Said Nursi gazetelerde “İngiliz’in yüzüne tükürün” diye yazılar kaleme almaktaydı. İngiliz yanlıları onu ihbar etmişti. İşgal kuvvetleri peşindeydi.

ONLAR ASİ DEĞİL

Mütareke döneminde Bediüzzman’ın en büyük, en önemli çıkışı Anadolu’da, Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde yürütülen Kurtuluş Şavaşı’na verdiği destekti. 11 Nisan 1920 tarihinde dönemin şeyhülislamı, Dürrizade Abdullah Efendi, Kuva-yı Milliye’nin aleyhine bir fetva yayınladı. Ortalık birbirine girmişti. Bazı müftüler ve din alimleri harekete geçip ‘karşı fetva’lar verdiler. Şeyhülislam’ın fetvasına karşı çıkanlar arasında Said Nursi de vardı. Özetle şöyle diyordu: “Bu fetva geçersizdir. Çünkü İngilizler’in emri ve baskısı altında yayınlanmıştır. Düşman işgaline karşı savaşanlar asi değildir.” Bu tavır Said Nursi’ye büyük prestij kazandırmıştı.

Mustafa Kemal’i çok kızdırdı

Said Nursi 1923’te siyasetçileri ve yöneticileri dine davet edince Paşa’yla arasındaki ilişkiler bozuldu.

Said Nursi’nin İngilizler’e ve onlarla işbirliği yapanlara karşı mücadele etmesi, Kurtuluş Savaşı’nı desteklemesi Ankara’nın dikkatini çekmişti. O dönemde Mustafa Kemal Paşa, mücadelesine destek bulmak için hocalarla ve Kürt ileri gelenleriyle arasını sıcak tutuyordu. Çünkü bu gruplar halkı etkileyerek kurtuluş mücadelesine katılmalarını, maddi ve manevi yardımlar yapmalarını sağlıyor, ayrıca Ankara yönetimine meşruiyet sağlıyordu. Mustafa Kemal Paşa, Said Nursi’- yi Ankara’ya davet etti. Aynı daveti daha sonra Mareşal Fevzi Çakmak ve eskiden tanıdığı Van Valisi Tahsin Bey de tekrarladı. Said Nursi önce iki talebesini Ankara’ya milli hükümeti desteklemek üzere gönderdi. Bediüzzaman ise İstanbul’daki mücadelesini sürdürmek istiyordu. Ancak çağrılar yoğunlaşınca 1922’de Ankara’ya gitti. Halk ve bazı milletvekilleri onu istasyonda karşıladı. Böyle etkili bir kişinin Ankara’ya gelmesi sevinç vericiydi.

Bediüzzaman´la Atatürk neden tartıştı?

MECLİS’TEKİ TÖREN

9 Kasım 1922 günü Bediüzzaman, Meclis’te ‘hoşamedi’ edildi. Yani resmi bir ‘hoş geldin töreni’ düzenlendi. Alkışlarla karşılandı. Dua etmesi için kürsüye davet edildi. Said Nursi kürsüye çıkarak Anadolu gazilerini kutladı, zafere ulaşmaları için dua etti. Dışarıdan bakıldığında bir sorun yoktu. Kurtuluş Savaşı başarıya koşuyordu. Millet Ankara hükümetinin çevresinde yeniden birlik oluyordu. Meclis 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırdığını resmen açıklamıştı. Cumhuriyetin ilanına doğru kaçınılmaz bir süreç başlamıştı. Daha önce, 1908’de Meşrutiyet’i destekleyen, halkın yönetime katılımını arzulayan Said Nursi için saltanatın kaldırılması karşı çıkacağı bir durum değildi. Ancak bir nokta vardı… Bu kritik nokta Said Nursi’nin fikir ve inanç alemine uygun değildi. Bediüzzaman, Ankara’da dinden uzaklaşıldığını görmüştü. Mesela milletvekillerinin çoğu namaz kılmıyordu. Dine ve dini değerlere karşı bir ilgisizlik görülüyordu.

HEM İLİM HEM BİLİM

Durum gerçekten böyle miydi? Bence bunun pek önemi yok. En azından Said Nursi durumu öyle algılamıştı. Ve bu, onun gibi bir din aliminin kabul edeceği bir gelişme değildi. 47 yaşındaydı. O güne dek din, hayatının merkezinde yer almıştı. Aklı, bilinci, mantığı, ruhu hep onun çevresinde oluşmuş ve işlemişti. Üstelik pozitif bilimlerin önemini kavramış bir din adamıydı. Onun ‘kurtuluş’ formülü ‘ilim+bilim’di. Yani: Aynı anda Kuran ve fen. Medresede bilim, üniversitede din okutulmasını arzuluyordu.

GAZİ’YLE TARTIŞMA

Gidişattan memnun olmayan Said Nursi 19 Ocak 1923’te 10 maddelik bir bildiri yayınladı. Tek cümleyle özetlersek bildiri yöneticileri dine davet ediyordu. Bildiri etkili olmuş, bazı milletvekilleri tekrar namaza başlamıştı. Hatta eski mescit artık yetmiyordu. Bu gelişme başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere başka planları olan önder kadroyu rahatsız etmişti. Çünkü onlar egemenliği dinle değil milliyetçilikle pekiştirmek istiyordu. Birlik ve bütünlük böyle sağlanacaktı. Mustafa Kemal Paşa, Said Nursi’ye çıkışmıştı. Özetle, “Biz senden neler bekliyoruz, sen neler yapıyorsun; yapıyorsun; aramızda ihtilaf yaratıyorsun” demişti. Said Nursi ise ona namazı savunan sert bir cevap vermişti. Onun ‘Hubab Risalesi’ni matbaasında basan muhalif ikinci gruptan Ali Şükrü Bey’in öldürülmesi bardağı taşıran damla oldu. Said Nursi artık Ankara’da bir yerinin kalmadığını anlamıştı. İstanbul’- a gitmesinin de bir anlamı yoktu. Yeni düzende onun sözünü dinleyecek kimse olmayacaktı.

YENİ SAİD’E DOĞRU

Kararını verdi: Artık inzivaya çekilecekti. ‘Eski Said’ dediği dönemi geride bırakacak… Yani artık bir ‘aksiyon’ adamı olmayacak; kendini dine ve fikirlerini yaymaya adayacaktı. “Şeytandan ve siyasetten Allah’a sığınırım” diyerek 3 Mayıs 1923’te onu Van’a ve ‘Yeni Said’e götürecek olan trene bindi.

KAYNAK: Emre Aköz – Nevzat Atal | Haber Vitrini / 15 Aralık 2004

Süfyan nasıl tanınacak

Tez ve antitez: Said Nursi ve Atatürk mücadelesi

 

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

95 Yorum

 1. Allah’ım sen bizi Peygamber Efendimiz ve Üstadımızın yolundan ayırma … amin

  • Hani osmanlıda kurdistan eyaleti vardi ya said nursi de kurttu ya onun icin kurdistan ulemasi … Kurt lafını duydunuz mu biryenize birsey mi kaciyor boyle kuduruyorsuniz

   • Osmanlı’da Kürdistan eyalatı yoktu Kürdistan Irak ve İran’daki Kürt bölgeleri için kullanılmıştır diyarbekir eyaleti Türkmenlerin yaşadığı bir yerdi

    • Sadece Dıyarbekırın ısmını anlasan
     Orada sımdı ve önce kımın yaşadığını bılırsın

   • Ya arkadaşlar Kürt deyince bozulmayin, PKK=Kürt de_yil_dir… Osmanlı zamanında Kürt sancağı vardır,bu şekilde vatan sever Kürt kardeşlerimizi incitiyorsunuz,bu arada ben ulkucuyum

   • Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki ve büyük harfler ile yazılan yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlere uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla. (Editör)

  • kardeşim osmanlıda 36 sancak vardı ve bu sancaklardan biride kürt sancagıydı ayrım bölücülük yok yani

  • Çünkü cumhuriyet kurulmadan önce Mezopotamya topraklarına Kürdistan deniliyordu.Turkler orta Asya’dan göç etmeden önce biz Kürtler bu coğrafyada yaşıyorduk. Eskiden böyleydi oğul bile babasının ismi anılırdı.. şimdi ise Kürdistan sözü resmen suç olmuş ki ! İngilizleri sevmeyen Bedi u zamman Said Nursi . İngilizler Kürdistan’ı parçalayıp tekrar Kürdistani kurma girişimi de Kürtleri sevdiğinden değil kışkırtmak kargaşa yaratmak kırdırtmak. Yani Kürdistan hep vardı

  • Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki ve büyük harfler ile yazılan yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlere uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla. (Editör)

  • Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki ve büyük harfler ile yazılan yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlere uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla. (Editör)

 2. Atatürkü sevmeye başladım çünkü adam dünyaya çocuk getirmemiş kral adam budur haksızlıği sevmeyenin kalbi burda belli oluyor bu zalim dünyaya çocuk getirmeyen terbiyesini almış yaşadığı acılardan kendine ders çıkarmış belki burda Atatürk kuranı yakmış bu yüzden deccaldir denmiştir veya başka sebebler yüzünden gibi laflar ediyorlar unutmayın ki bizlerde hata yaptık bizlerde gün geldi haklılığımızın verdiği üzüntü ve nefretle hakkımızı almak için Allaha bile meydan okuduk ondan şüphe ettik bu bizim iyi niyet ve adalet duygumuzdan kaynaklanıyordu ama Allah ne yaptı bize kızmadı çünkü niyetimizin iyi olduğunu biliyordu bizi bilgilendirmeye çalıştı o yüzden Atatürk gibi iyi bir insanı kötülemeyiniz oda bizler gibi adil bir karşılık bekledi ben bile eskiden kurana elimin tersiyle vurdum ve hatta yakmayı ,tükürmeyi bile düşündüm bu yüzden deccal mıyım ? Bence Deccal olan kişinin içinde iyi bir niyet yoktur ve iyi niyet yüzünden de kötü olmamıştır ! Sağlıcakla kalın Allaha emanet …

  • Abi iyi misin sen ya Said nursinin surgun edilmesinde Ataturk yardim etmistir. Ustadim cok uzgunum bu kadar sey yasatmislar sana 😔😖

   • Ya bırak şu işleri adam devlet politikası ve milli mücadele ile mi ugrassin Said nursiyi sürgüne mi yollasin
    Bu millet komplo teorilerini seviyor.

   • Çok saçma ve asılsız bir yorum çevrenizden ve kulaktan dolma bilgilerle düşünmeden yorumlar yapmayın lütfen

  • Yukarıda Allah var kardeş sana sözüm yok Allah biliyor hakikati eğer dusuncen öyleyse Allah seni bildiği gibi yapsın yapsın ki dini müslim bir insan olasın.ÖLÜM “DE VAR KARDEŞ unutma ALLAH’A HESAP VERME DE VARR…

  • Kardes yaşadıkların sana ait ben senin yapmak istediklerini hiç yapmak istemedim yani genelleme yapma kardeşim düşündüğün anlatmak istediğin dogrudur belki ama yanlış anlatıyorsun .

  • ben bu yazıyı okurken acaba hoca atatürkü seviyor muydu? hakkında ne düşünüyordu sorusuna cevap aradım.
   Herkesin fikrine saygım olduğunun bilinmesini isterim. Kimse kimseyi sevmek zorunda değildir ama saygı göstermelidir.

   Hoca meclise gidiyor ve namaz kılmadığını bildiği bir paşaya karşı üslubunca isyan bayrağı çekiyor? Zaten birebir konuşmalarında da atatürk hocayı uyarınca hoca yüzüne beraber çok ağır konuşuyor. namaz kılmayanın hakkı murteddir diyor.
   Benim anladığım hoca son bir ümid topa giriyor ingilizlerin oyununu bozacak güya ama bakıyor ki bu iş böyle olmayacak gerisin geriye gidiyor.

   • Beduazzamininda cocugu yoktu😊Ama Beduzzaman hakliydi,Ataturke yaraniyim diye idolojisi olan dininden mi vazgecsin ,sesini cikarmasindi.eski Saiddi o zamanlar ,uslubu sertti,ama inanilmaz bir insandi.Dinden uzaklasmis insanlar devleti yonetsin ustemiyordu.Hem dini hem dunyevi ilmleri ayni anda surdurmeyi tesebbus ediyordu.

  • Sen decaldan daha betersin ” Kur’an-ı Kerimi ” yakmak ne ya bunu aklından geçiren decaldan daha beter bir insansın ayrıca M.Kemal iyi biri olsaydı beddiüzzaman said nursiyle tartışmazdı. Ona inanıp onunla beraber namaz kılardı. 😡

 3. Üstad’ın politikasına hayran kaldım.Ülke meselesini din adamları
  ile halk ile çözülebileceği fikrine benimde aklım almadı değil
  makamı Cennet olsun.avni

  • Atatürk ömründe 2 rekat namaz kıldığını duyan var mı bi araştırın. Neden said nursi ile arası bozuldu said nursi onu hak yoluna davet ettiği için ters düştüler.

   • balıkesir de cuma namazın da hutbeya çıkıp cemaate konuşma yapmıştır.. iyi araştır..

   • Her namaz kılana güvendiğiniz için ülke kötü durumlar düştü.Din Allah la kisi arasinda.Sen kimsinki birinin nuamazına karısiyorsun

   • Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki ve büyük harfler ile yazılan yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlere uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla. (Editör)

    • Ben de namaz kılan birisini tanıyorum ama her söylediği yalan, ağzı lağım çukuru gibi, kendisini eleştiren herkese küfür ediyor üstelik hırsız.

 4. Ataturk resmen irkci ve milliyetci ve dini hice sayan bir adam turkculugu yaymak icin resmen adami surgun etmesini sagldi ve bir cok sey yapti gercekten bugunku savasin ayrimcaligin tek sebebi kurtlri ve turkleri dusman eden tek kisi ataturk

  • zekana hayran kaldım açıkcası ya nolur yazmadan önce az oku öğren sonra yaz anandan babandan duyduğn şeylerle buraya gelme oldu

  • Aynen kardeşim dini sevseydi halifelikliği kaldırmaz dı kafirin fesini zorunlu yapmazdı ven laikliği getirmezdi

   • İstese başkanlık yapar diktatör olur o sekılde insanları özgür bırakmazdı. Ayrıca FES bize avrupadan geldi diye birşey yok. Sallamayın lütfen.

   • Vay cahil vay Atatürk’e yat kalk dua et sen o olmasaydı sen şu an müslüman bile değildin çok üzülüyorum senin gibi cahillerin haline. Yazık

    • Evet olmasaydi hilafet tekrar ihya olurdu bu yazimiz kuran harflerinde kalirdi din ve devlet butunlugu olurdu turk kurt ayirimi olmazdi muslumanlar bu kadar zulum görmezdi ingiliz neki

  • Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki ve büyük harfler ile yazılan yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlere uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla. (Editör)

  • sizin bu beyinler nerde bu kadar berraklaşıyır kardeşim anlmadım ben.niye şnsanlara zorla dini dayatmaya çalışıyorsunuz.isteyen namazını kılar istemeyen kılmaz size mi kaldı bunun hesabını yapmak

 5. Yazı gayet tarafsızlikla ve kötü dil içermeden yazılmış ancak Said Nursinin hatası, insanların dini ibadetlerine veya inançlarina müdahale etmekti. Onca iş arasında milletvekillerinden namaz kilmasini istemesi gülünçtü. Belki vekiller ateistti? Herkesin bilinci içinde saklı iken kimin haddine dışarıdan müdahale yapmak?

  • kardeş bu hadsizlik değildir ki. Said Nursi müslümanlıkla yoğrulan bir ülkenin millet temsicilerinin dinden uzaklaştığını görmüş ve bu durum onu üzmüş.Bu yüzdende onlara islamı hatırlatmış. bunun neresi hadsizlik acaba?

  • Osmanli zamaninda ateist yoktu vatanimizda kardesim bu halifeligi kaldirma batililasma filan yapti bunlari Allah onlari affetsin Allah bizi hidayete erenlerden eylesin

  • Gülünç olan senin düşüncen tabiki namaz kılmasını istemesi değil Dini tebliğ etmek gerek ırkçılığa sebep sizin paşanız zaten her istediģini yapmakta özgürse zorla namaz kıldırılmazsa medreselerde kapatılmasaydı halifelikte kaldırılmasaydı neden yaptı paşanız herkes dinini rahat yaşasaydı ozaman okuyup araştirın diyolar ya bence bunu söyleyenler birazda Allahı Peygamberi Kuranı kerimi okusun araştırsın

   • pardon ama halifelik olunca din güzel mi yaşanıyor? O zaman halifelik varken neden Osmanlıda dine aykırı bir çok şey yaşandı ? Ya da Kurtuluş savaşında halifeliği kullanarak islam devletlerini birliğe çağıran halifenin çağrısına çoğu islam ülkesi uymadı hatta çoğu islam ülkesi bizi sırtımızdan vurdu? O dönemde halifeliğin sembolik olduğunu bilemeyecek kadar cahil misin ? Yoksa Kurtuluş savaşında savaştığımız kişilerin torunu sen misin ? Herkes dinini özgürce yaşar hepiniz namazı aksatmayıp bütün ibadetleri yerine getirip harama bakmayıp zina etmeyen insanlar mısınız? İslamı sorsam ne kadar bilirsin ? Unutulmamalıdır ki Türkün Türkten başka dostu yoktur. Şu anda da olduğu gibi bu ülkenin başına ne geldiyse dini sömürülerden saçma sapan uyduruk şeylerden geldi. Osmanlı hilafet derken herkes dalga gecerken Muhteşem Türk diye saygı kazandı tekrar bu millet Atamın ve silah arkadaşlarının sayesinde. Biraz araştırmak okumak ve fikir yürütmek zor olmasa gerek ..

    • Hz Muhammed (sav) efendimiz buyurur ‘ırkcılıgın anası şeytandır’…Atatürkün bu görüşleri onun gördüğü eyitimden ve hayran olduklarından mevcuttur bilirsinizki o dönem türkiyede fıransız tarzı hayranlığı vardı bu tarzda eyitimlerini aldıkları icun miliyetcilik onlar icin kutsal ve asildir yani hayran olduklarıyla kalmışlardır ikinci hususta şöylerdir osmanlı avrupada adalet asyada ve afrikada ise halifelikle ayakta kalmıştır bu müslümanlarda miliyetcilik ve ırkcılığın olmamasından kaynaklıdır halifelik şöyle önemlidir kuranda yazıldığı üzere hırıstiyanlar kıyamete kadar ihtilaflı olacaklardır fakat müslümanlarda bunu göremesin cünki din birleştiricidir halifelik burada avantajdır.

     • Lokman kardeş sen önce Bi tarihi araştır da ondan sonda burda kuru sıkı salla. Müslüman olanlar millyetçi değilmiş diyorsun ya. Emevilerin Arap olmayan Müslümanları köle olarak kabul ettiğini bilmediğin için cahilce konuşma burada rezil olma.

   • Atatürk padişaha kul olma yerine, ALLAH’a kul olmayı öğretti. Tarih okuyun lütfen.

    • Mehmet bey, hangi tarih kitaplarını okudunuz bilmiyorum ama rica etsek bir kaç örnek ile iddialarınızı isbatlarmısınız? Hocaları asarak mı? Ezanı susturarak mı? Yoksa camileri ahıra çevirerek mi Allah’a kul olmayı öğretti?

 6. Atatürk e saygı duymayan kim olursa olsun önyargı ile bakarım . Sevmemek ayrı saygısızlık ayrıdır . Bir Kürt olarak bu okuduklarimda Said Nursi hzlerinden çok Atatürk e söylenenler dikkatimi çekti. Bugün ki Türkiye şartlarında yok laiklik gelmeseydi yok saltanat kalkmasaydı demek yerine bugün müslümanın diyen insanlar neden bu hale geldi diye düşünün . Siz üzerinize düşeni yaptınız mı ki. Şimdi üzerine düşeni yapmak yerine Atatürk e laf söylemek suç atmak daha kolay değil mi? Atatürk bu ülkenin kuruluşuna önderlik yatı mi ? Evet yaptı . O zaman saygı duyacaksın . Allah herkesi Said Nursi gibi alemlerin yolundan gitmeyi nasip etsin ama müslümanın da akıllı ve nankör olmayani olmayı nasip etsin

 7. Arkadaş çok güzel yazmış ama meclis konuşmasında şu konuşma oluşmuş M.kemal:senin işin gücün namaz namazdan başka bişey bilmiyomusun. Demiştir. Said nursi efendimiz : imanin ilk hükmü iman sonra namaz , namazi kilmayan hain, haininin hükmü de mevduttur (yani kovulmustur ) .
  beduzzbeduzzuman said nursi efendimizin sert çıkışı bu konuşmada olmuştur Arkadaş o konuşmayı yazmamış ama olsun yinede yazı güzel.

 8. Bu yazı fAydalı olmaktan çok zararlı olmuş baksanıza yorumlarda neler neler yazmışlarr yorumlara kapatın

 9. Bediüzzaman hayati bilmeyenler Atatürk’e dil uzatmasin. Atatürk surgune asla göndermemistir. Günümüzde olan her şeyi o hükümet mi yapıyor. Biraz mantıklı konusun. Kitap okumasaniz da mantikla hareket edin.

 10. Hocam çok yanlış bilgiler vermişsiniz Said nursinin atatürk hakkındaki söylediklerini yazdıklarını bilmiyosunuz sanırım.

 11. ben aynen şunu düşünüyorum , said nursi adlı kişinin ; ingiliz eseri olduğunu ve tek amacının dini tahrif etmek olduğunu düşünüyorum buraya gelip Atatürkü kötüleyenler önce Atatürkün karşısındaki insanları dini nasıl sömürdüklerini öğrenmeleri gerekiyor aynen şunu araştırın ; tasavvuf öncesi türkiye ve tasavvuf sonrası türkiye ondan sonra buraya gelip Atatürk”e laf söyleyin

  • risale-i nurları oku önce sonra görüşelim. düşünüyorumlarla olmaz bu iş. uslubumu bozuyorum çünkü sadece üzülüyorum..

 12. Ya o kadar boş şeylerden bahşedilmiş önemli olan
  Bu topraklarda kardeşçe hakça adilce özgürce yaşayabiliyorsak
  Müslüm olup din dil mezhep ırk ayrımı yapmıyorsak ne mutlu
  Cumhuriyete yeryüzünün her kıtasını düşünün bir bakın bakın bakalım müslüman aleminden başka cehalet içinde olan bir toplum varmı bir birbirini öldüren bir toplum varmı bıraksın herkes safsatayı bir birbirinizi kırıp yakacağınıza her şeyi tartışın ama realiteyi görün yok Amerika yok Avrupa yok İsrail imiş neymiş müslünanları bir birine düşürüyormuş kırdırıyormuş ya kardeşim bizler son dinin evlatları değilmiyiz müslümanın aklı fikri yokmu da birbirine düşürülüyor her zaman inancımıza görene ilim bilim ilericilik tir müslümanları kuralaracak olan akıl akıl akıl daha açık yazılabilecek bir şey varsa cevaplayayım

 13. Saidi Nursi
  Elmalılı Hamdi Yazır
  Mehmet Akif
  Damat Enver Paşa
  M. Kemal ve O zamanın SAFRA HALKINI kullanarak 700 yıllık tebayı dünyaya peşkeş çekmişlerdir. Yukarıdakiletin hepsi ve SAFRA TEBA 2003 e kadar korkunç bir diyet ödemiştir. Ödemeye de devam etmektedir.
  15 Temmuz başarılı olsaydı Tarihten İslam ve Türk kelimesi silinecekti.
  Bu yazdığım Alimler ve bunları sevenler Cennetlikse BEN İSTEMİYORUM.

  • Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki ve büyük harfler ile yazılan yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlere uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla. (Editör)

 14. Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki ve büyük harfler ile yazılan yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlere uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla. (Editör)

 15. Bediüzzaman tam bir Osmanlı sevdası için mücadele etmiştir.islamiyet ile alakası olmayan sadece Osmanlı simgeleri için mücadele etmiş.mesela; Osmanlı’nın Yunan’da aldığı fes Atatürk kaldırmış yerine şapka getirmiş Bediüzzaman bu fes için mücadele etmiş 2-)teke ve zaviyeleri(Osmanli ocaklari) kaldırmış yerine eğitim kurumları kurmuş 3-)) Osmanlı törbeleri millet koru körüne tapar diye kapattı.( “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kabrin alçı ile sıvanmasını, üzerine oturulmasını, üzerine bina yapılmasını yahut üzerine toprak ilave edilmesini yahut üzerine yazı yazılmasını yasaklamıştır.”
  4-) osmanlida medrese ler sadece hikayeler üzerine kurulmustu Atatürk medrese leri genel bilim ilim haline getirdi 5-)) Osmanli kadınları kolelesmesi ,cariyelesmesi ortada kaldırdı.kadin hakları kadını insan yaptı medeni kanunla 6-)) saltanatı kaldırdı(hz.muhammet saltanatı krsligi lanetlenmiş 7-)) halifeliğn kaldırması. yılarca Osmanlı halifeliği eline alıp İslam dini kullanıp halka zulüm ediyordu.8-))Kur’an’ı Kerim insanlar anlamasin diye Osmanli zulmü etkilenesin diye Türkçe çevirmesi Osmanli yasak etmiş ti.ataturk Elmalı Hamdi ilmiyle Türkçe meale çevirdi ve halk bilinclendi.osnanlinin hadis ve ayetlere ne kadar zıt olduğunu öğrendi.yavuz Sultan Selim İslam dini kullanıp Arabistan saldırılarak binlerce Müslümani katledip kutsal emanetlere sahip olup kendini halife ilan Edip dünyaya kraligini bencilligini göstererek padişahligi halifeliği etti ve Fatih Sultan Mehmet kardeş katli kanununame i Ali Osmaniye yasası hanile getiren ve firavun gibi besikteki çocuk lari katl eden bu zalimlere Bediüzzaman onlara üstünlük göstermiştir.onlara biat etmiş.BuRDa Söylüyorum Atatürk mu İslamcı Bediüzzaman mı?

 16. Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama, beddua vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki ve büyük harfler ile yazılan yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlere uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla. (Editör)

 17. lider ve yönetici örnektir KEMALISTLERE bak namaz kılmazlar niye diye sor atatürk de kılmıyodu derler.’Burda sorgulama gerek’ lider örnektir vebal vardır. bu yüzden türkiyede pek cok vaka cereyan etmiştir, örnek başörtü sorun

 18. Atatürkcüler yada cumhuriyetciler karşılarında bir dinci görünce onun kafasında hemen üfürükcü hoca gelip onun cahil olduğunu veyahut kitap okumasını söyler bu fikirler onceden onun beynine işlendiğinden ve öyle tip insanlar onun cevresice secilmediğinde n bu önyargıya neden olur peki o dinci ondan daha fazla biliyorsa… Atatürkü anlamak icin onun hayatına ve görüşlerine bakmak gerekir mesela abdulmamitti tahttan indirenler ittıhat ve teraki de atatürk vardı mehmet akif vardı bu onların görüşlerinden kaynaklıdır her ne kadar daha sonra mehmet akifin görüşleri kısmen deyişse ise de atatürkininki deyişmedi peki ney di bu görüşler mesela batıcılık burda herşeyimiz batı olsun denildi ilim ithalatından cok atatürk giyim ithalatı yapmıştır toplumun bir kısmı bunu benimserken bir kısmı reddetti bu da onların gerici cahil düşünemeyen kimseler olduklarına dayandırıldı bu kısım ilimle uğraşmadıkları gibi cumhuriyetten sonrada yapılan iyileştirmelere ramen genede yaklaşmadı cünkü onlar dinciydi batıya göre dinle ilim bir arada olmazdı tabi bu kısım toplumun yüzde yetmişiydi yani sâğcılar bu da türkiyenin bir asır boyunca uyumasına neden oldu chp döneminde imamhatiplerin zor da olsa acılmasıyla bu bölüm topluma kazandırıldı ki bu da şimdiki mhp akp ve hdp den ibarettir atatürk gercek bir liderdi ama askeri alanda türk ve kürtlerin büyük kısmının yani miliyetci ve muhafazakarların dini birakmayacağını anlayamadı ve toplum düzeni olarakta avrupayı yakalamaya calıştı bu da atatürkü sadece bir simge olarak bıraktı ve CHP tarafından oy amacıyla sömürüldü üzüntü verici cünki atatürk sadece chp nin değil tüm türkiyenin atatürkü herkes sevmesede saygı duymak rahmet eylemek mecburidir ve MUSTAFA KEMAL ATATÜRKE BORCTUR …ALLAH ONU AFETTSIN ONUN VE PEYGAMBERININ RAHMETI VE BEREKETI ONUN UZERINE OLSUN

 19. Kimse kötü degildir ataturk kötülenecek biri degil tam eyvlh kurtuluş savaşında öncülük yaptı ama o olmaaaydı biz olmazdık lafı insanı dinden cıkarır o olmasaydı bile allah bi vesileyle yine bizi kurtardı orda savasn sadece atatürk degildi yani o olmasydı lafı sacma orda savasan okdr müslüman kürt türk varken onları yok saymaktı hic bir sey dinden önce gelmez saidi nursinin yaptıgı doğru bir harket kurani kerimde demiyormu dine cagırın dinizi anlatın asl gunahkar dini yaymayandır Atatürkü bu konuda savunanlar birkere kurani kerim açıp okudunuz mu laiklik geldi müslümanlık biti din biti osmanlı dinle kazandı bakın bakim osmaı zamanında bir tane mini etekli kz varmıydı yada küpe takan erkek once bilin sonra konusun din size kalmamıs bilmedginiz konu hakında konsmayın

  • Kardeşler taht için birbirini öldürürlerken dinle mi hareket ettiler. Osmanlı neyi kazandı sonunda kaybeden oldu. Her, devletin parlak dönemleri vardır. Parladı ve bitti. Netice olarak yok oldu. Sonunu getiremedi. Bunu kafana sok. Din derken de Osmanlı derkende herşeyi dinle kusursuz yaptılar gibi konuşma. Herşeyi araştır önce.

 20. Herkese selam olsun. biri büyük din adamı, biride büyük komutan. yüce rabbim ülkemizin başına herzaman iyi bir komutan,iyi bir din adamı versin, onlarnda bizi iyi yönetmesini nasip etsin. miletimizinde birliğini bozması için uğraşanlara fırsat vermesin. şöyle ülkemizin sınırlarına komşularımıza bakın durumuna, binlerlece kez rabime şükür olsun. bizler birbirimizi Kürt’üyle, türküyle, Alevi’siyle, lazıyla, zazası ile vs.vs. seversek bizi kimse yıkamaz. selamlar.

 21. Kısacası Lozandan gelen anlaşmalar hayatımızın icine etti 80 90 yılı aşkın insanlar çok kötü olmuş . İlkeler insanlari iğrenç hale getirdi. İslamiyet’i istiyorum ama herkes istesin benim istememle değil herkes . Bırakın nefsi

 22. Son satırda “3 Mayıs 1923’te onu Van’a ve ‘Yeni Said’e götürecek olan trene bindi.” deniliyor.
  İyi de Ankara’nın doğusunda o tarihte tren yolu yoktu ki. 1927’de açıldı…

 23. MECLİS’TEKİ TÖREN
  9 Kasım 1922 günü Bediüzzaman, Meclis’te ‘hoşamedi’ edildi. Yani resmi bir ‘hoş geldin töreni’ düzenlendi. Alkışlarla karşılandı. Dua etmesi için kürsüye davet edildi. Said Nursi kürsüye çıkarak Anadolu gazilerini kutladı, zafere ulaşmaları için dua etti.

  YUKARIDAKİ PARAGRAFA GÖRE SAİD NURSİ 9 KASIM 1922’DE MECLİSTE KONUŞMA YAPTI DENİYOR.
  AŞAĞIDAKİ LİNKTE 9 KASIM 1922 TARİHLİ MECLİS TUTANAĞI VAR. SAYFA EDİTÖRÜ KARDEŞLERİMİZ SANIRIM OSMANLICA OKURLAR. BU 14 SAYFALIK TUTANAĞIN HANGİ SAYFASINDA VE YERİNDE BUNA DAİR BİLGİ VARDIR, GÖSTERİRLERSE ÇOK MEMNUN OLURUZ…
  https://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/TUTANAK/TBMM/d01/c024/ehttbmm01024135.pdf

 24. Helal olsun kardeş sana keşke herkes senin gibi düşünebilse bende kürdüm bizi PKK ile bir tutanlar benim gözümde onlardan bir farkı yok.

 25. Arkadaşlar yorum yaparken biraz vicdanlı olun o günkü şartların Nasıl olabileceğini düşünün empati kurmaya çalışın. Çocuklarıma yaşadığım yokluk yıllarına anlattığım da baba masal mı anlatıyorsun diyorlar. Bütün yorumları okudum hoşuma giden de var gitmeyende. Şunu gördüm bizde çok kitap okuma, araştırma, konuları hakim olma bilinci oluşmadığından ondan bundan duyduklarımızla birşeyler bildiklerimizi sanıyoruz. Bunlar sizlerin değil diğerlerinin fikirleri oluyor. Bu diğerleri de iyi veya kötü insanlar bilemezsin. Okuma araştırma zahmetine girmek istemiyorsanız Tarihçi İlber Altaylı hocamızın bu konudaki sözlerine kulak verin derim. Bir konuda yorum yapmak o konuda okumak araştırmak tek kaynakdan değil her kaynaktan bilgi sahibi olmakla mümkün olur. Eleştirilerinizde Hoşgörülü olun, kırıcı olmayın lütfen sağlıcakla kalın ALLAH yar ve yardımcınız olsun

1 Trackback / Pingback

 1. Tez ve Antitez: Said Nursi ve Atatürk mücadelesi | Sorularla Said Nursi

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.


*