Delilsiz İddialar

Bir kardeşimiz, Bediüzzaman Hazretlerinin Sultan II. Abdülhamid’in tahttan düşürülmesi üzerine “Şeriatın önündeki engel kalkmıştır” şeklinde bir ifadeyi kullanıp kullanmadığını soruyor.

Böylesine saçma ve abuk bir iddiayı kim ortaya attıysa, bunu ispatlamak mecburiyetinde. Aksi halde, yalancı ve müfteri durumuna düşmekten kurtulamaz.

El insaf yâhû! Sultan Abdülhamid’i tahttan indiren İttihatçı zorbalar, aynı esnada Bediüzzaman Hazretlerini de tutuklamış ve idamla yargılanmak üzere Divân–ı Harp Mahkemesine sevk etmişlerdir.

Üstad Bediüzzaman’ın, Sultan Abdülhamid dönemi siyasetini tasvip etmediği şüphe götürmez derecede doğrudur. Ancak, “şefkatli sultan” diyerek onun şahsını tenzih ettiği, ona hiçbir zaman hakarette bulunmadığı, dahası padişahlar arasında ona “Veli bir zât” nazarıyla baktığı da, yine tartışma götürmez derecede doğrudur.

Özet olarak biz bunu dâvâ ediyoruz ve delil olarak da Üstad Bediüzzaman’ın özellikle Münâzarât ile Divân–ı Harb–i Örfî isimli eserlerini gösteriyoruz.

Aksi iddiada bulunanların ise, hangi kaynaktan beslendiklerini, hangi belgeyi delil olarak gösterdiklerini merak ediyoruz. Zira, bu tip kimselerin kendi karihalarından başka ortaya bir belge koyduklarına henüz şahit olmuş değiliz.

 

Benzer konuda makaleler:

image_pdfimage_print

İlk yorumu siz yazın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.


*